Çizgi Film Seslendirme

  • çizgi film seslendirme
  • çizgi film seslendirme
  • çizgi film seslendirme

KS501
Çizgi Film Seslendirme

KS504
Çizgi Film Seslendirme

KS503
Çizgi Film Seslendirme


NASIL ÇALIŞIYORUZ?

Seslendirmen tercihinize göre fiyatlar farklılık gösterir. Fiyat Bilgisi için Seslendirilmesini istediğiniz metni ve Beğendiğiniz Sesin altındaki Kodu info@seslendirmeajansi.com adresine gönderin veya  0 (216) 344 7 753'lu Numarada Üzerinden Bizimle İletişime Geçin

  • WhatSapp Üzerinden Sorularınızı Sormak İçin Tıklayın
  • Her canlı doğar, büyür, yaşlanır ve ölür. Dünyanın karşı konulmaz kuralı olan bu süreçte, her bireyin yaşaması gereken dönemler vardır. Bu dönemler psikolojinin alt dalı olan gelişim psikolojisinde ele alınır. Gelişim psikolojisinde bilim insanları insanların doğumdan önce gelişmeye ve algılamaya başladıklarına yönelik bilgi vermektedirler. Yani eğitim- öğretim doğumdan önce başlar, ölümle sona erer. İnsanoğlu anne karnındayken bile etkin bir şekilde dünyaya dair işitsel olarak algı düzeyini açıyorsa, dünyaya geldikten sonra görsel ve işitsel algıların aynı anda kullanımda olduğunu var saydığımızda, izlenecek, duyulacak her şeyin önemli olduğunun altını çizmemiz gerekecektir. Gelişim psikolojisinde çocukların anlama algılarının oluştuğu yaş sınırı 8 aydan başlar. Bebek, 8 aylıktan itibaren çevresini bilinçli olarak algılamaya başlar. Bu süreçle beraber çocuğun, işiteceği ve göreceği her şey çok önemlidir. Çocukların izledikleri çizgi filmler de çocuğun gelişimini ve psikolojisini etkileyen en önemli unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

    Çizgi filmlerin içerikleri, çocukların eğitimi açısından çok önemlidir. Eğitici, bilgilendirici ve çocuğun yaş seviyesine uygun çizgi filmler, çocuğun zihin gelişiminde hızlı bir sürecin başlamasına olanak sağlar. Beyin çevreyi, kuralları daha çabuk ve erken yaşta algılar. Böylece hayata daha erken atılmış olan çocuk, kurallara uymayı bilen bilinçli bir birey olma yaşını normalin altına çeker. Bu tür çocuklar, ileride ruh sağlığı düzgün gelişime açık ve yaratıcı bireyler olarak dünyaya hizmet ederler. Çizgi filmlerin içeriğinin yanında seslendirilmesi de çok önemlidir. Çocukların savunmasız olmaları ve gördükleri- duydukları her şeyi zihinlerine aldıklarını var saydığımızda, çocuğun seslendirmede duyacağı seslerin akıcılığının ve açıklığının öneminden de bahsedebiliriz. Seslendirme sanatçıları bu konularda gerçek birer kahraman olarak çocukların karşılarına geçebilmektedirler. Ya da bazen düşman, kötü niyetli canavarlar olarak çocuklara hissiyatı verebilmektedirler. Seslendirme sanatçılarının seslendirme yapmadan önce çocuk psikolojisine yani gelişim psikolojisine yönelik eğitim almaları, çocukların psikolojilerine uygun tonlamalar kullanmalarına olanak sağlayacaktır. Çizgi film seslendirme sanatı, geleceğin yatırımı olan çocuklar için kullanıldığından, bu işi yapacak kişilerin gerçek bir eğitimci ve psikolog gibi davranmaları ve bilinçli olarak seslendirme yapmaları gerekir. Çizgi film seslendirmede dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi yukarıda da bahsettiğimiz gibi, seslendirilecek kahramanın özelliğine uygun seslendirme yapılabilmesidir. Örneğin eğitici bir filmde bebek sesi çıkarılması gerekiyorsa, seslendirme sanatçısının anlaşılır bir ses tonuyla yeteneğini kullanarak bebek sesi çıkarması gerekmektedir. Bu tür eğitici çizgi filmler genelde 2-3 yaş grubu çocuklara yönelik hizmet verirken, biraz daha korkutucu ya da anlamlı öğelerin yer aldığı çizgi filmler 4-7 yaş grubuna hizmet vermektedir. Seslendirme sanatçısı buna yönelik seslendirme yapmalıdır. 4-7 yaş grubu için çizgi film seslendirme yapacak olan sanatçı, bu çizgi filmlerde yer alan korkutucu öğelerin seslerini çıkarırken sesini biraz daha kalınlaştırarak, çocuğa o öğenin gerçekten kötü olduğunu sezdirmelidir. Örneğin çizgi filmde cadı rolündeki unsurun seslendirmesini yumuşak tınılarla vermek yanlış olacaktır. Cadı kötü bir öğedir ve kötülüğü sezdirecek tınılar kullanılmalıdır. Kötü öğeyi öğrenen çocuk, bu öğeden uzak durması gerektiğinin eğitimini de bu seslendirme sayesinde alacaktır.

    Çizgi film seslendirme konusunda oldukça yetenekli ve adını tiyatro sahnelerine kazımış isimler yer almaktadır. Bunun yanında bu isimlere oranla biraz daha az tanınan seslendirme sanatçıları bulunmaktadır. Günümüzde çocukların yaş seviyelerine uygun çok fazla çizgi film bulunmaktadır ve bu çizgi filmlerdeki tüm karakterleri başarıyla hayata geçiren, canlandıran seslendirme sanatçıları bu işten ekmeklerini çıkarmaya devam etmektedirler.